A legnagyszerbb bart emlkre
2007.11.07. 22:16
A legnagyszerbb bart emlkre
Lgy, langyos szl fjt, a fk gai stort kpezve borultak ssze a feje fltt, karcs napsugarak trtek utat maguknak a dsan burjnz aljnvnyzet fel, amelyen ltszott, hogy szinte soha nem jr kzttk senki, legfeljebb egy-egy vadllat trt utat magnak a sr thatolhatatlan rszei fel.
A csend szinte tkletes volt. A madarak nfeledt csivitelse mintha kilomterekrl szlt volna. Inkbb rezte, semmint hallotta az erd lktet rverst, elgedett shajt,mintha csak most bredezne egy klnsen hossz, pihentet lom utn
is jl rezte magt, kimondhatatlanul jl, anlkl, hogy meg tudta volna mondani az okt.
- Bke! – mondta ki hangosan, s szre sem vette, hogy mosolyog.
Minl messzebb jutott az egyetlen apr svnyen, annl nagyobbra ntt az htat is a szvben.
Tvol, a fk kztt mintha pletek tntek volna fel, kisebb-nagyobb hzak, karcs tornyok, melyeknek ormai azonban a lombkoronk takarsban. Tovbb s mg tovbb. A szeme most mr hozzszokott a flhomlyhoz, s mr tudta, mit kell keresnie, egyre tbb rszlett fedezte fel a teleplsnek.
A hatalmas, gondozott park olyan hirtelen tnt fel eltte, hogy percekig csak llt, s nzte. Akrha egy csodavilgba csppent volna, amilyet csupn lmaiban lthat az ember, hiszen tkletes.
Hihetetlen tmegben virgok burjnzottak krltte, megnevezni taln csak nhnyat tudott volna kzlk, a leveg megtelt des, finom illatukkal. Bokrok, lugasok , s alacsony fk vltogattk ket, melyeken hatalmas, fnyes hj gymlcsk fggtek csak arra vrva, hogy leszaktsa ket.
Vele szemben mrhetetlen gazdagsgrl tanskod, pompzatos kastly uralta a vidket, gy tnt, mintha folyamatosan ptettk volna az idk kezdete ta, mindig hozztve valami fnyzt, divatosat vagy otthonosat. Nem tudott betelni a hatalmas ablakok, oromzatok, teraszok ltvnyval. Az egyik, virgoktl roskadoz fa al lt, s bgyadt elgedettsggel igyekezett minl tbbet magba inni a krltte virul vilgbl. A vr els emeletnek egyik teraszn magas, karcs n llt. Testt egyszer, mgis elegns, hfehr knts fedte, hossz, ragyogan fekete hajt befonva, a vllain keresztlvetve viselte. A lny flnk mosolyra bartsgosan integetni kezdett. is szvesen viszonozta volna a gesztust– rzse szerint meg is tette – a kvetkez pillanatban azonban a keze lehanyatlott, s mly lomba zuhant.
Nagyon nehezen trt maghoz. A telefon mintha idtlen idk ta csrgtt volna, hogy figyelmeztesse, ideje dolgozni indulnia. Flig bren kitapogatta az jjeli szekrnyn, s kzben lesodorta a knyvt meg a szemvegt. Halkan morgoldott, mikzben elnmtotta a trelmetlen kszlket, azutn percekig csak lt s bmult maga el a sttben.
pp csak vget rt lma lnken, valsgosan lt kpzeletben, ahogy azeltt mg soha. Brn rezte a szl simogatst, a virgok illata mg ott volt az orrban, maga eltt ltta a fel integet asszony kedves vonsait. Legszvesebben visszafekdt volna, hogy tovbb jrhassa annak az elbvl vilgnak a tjait. Azutn knyszertve magt, felpattant, bement a frdszobba, ledobta hlingt, s a zuhany al llt. Vagy t percig maradt az ers, jghideg vzsugrban, mire gy rezte, vgre kitisztult a feje. Elzrta a csapot, beburkolzott puha, meleg kntsbe, a konyhba ment kvt fzni, s kzben jra dohogni kezdett magban.
Nem elg, hogy fel kellett kelnie, hogy dolgozni kell mennie, hogy fradtabbnak rzi magt, mint amikor lefekdt, hogy az anyja bejelentkezett hozz, s mindjrt egy htig marad, most mg radsul mindenfle ostobasgokat lmodik ssze, amit kimerlt agya azonnal valsgnak knyvel el.
Hirtelen heves vgy fogta el, hogy a fejre hzza a takarjt, s ott kborolhasson jra, a knny szell az arct, a selymes fszlak a lbszrt simogassk… olyan heves vgy, hogy hirtelen megszdlt, s a gyomra is forogni kezdett.
Olyan ervel csapta le a csszt, hogy a fle a kezben maradt, a kv pedig egyenesen a hfehr asztaltertre mltt. Most mr nem fogta vissza magt, hangosan kromkodott, azt sem bnta, ha meghallja valaki. Gyorsan lekapta az abroszt, a szennyes tartba dobta, majd a hlszobba sietett ltzkdni.
Azt a tertt nhny ms vacakkal egytt kifejezetten az anyja miatt vette, mert mindig arra panaszkodott, milyen sivr a laksa, s nagyon nem szerette volna, ha pakolja tele mindenfle csecsebecsvel. De nem rt r tovbb ezen tpeldni, alig maradt nhny perce a kszldsre.
Mira Brown huszont esztends volt, barna haj s barna szem, ettl jellegtelennek rezte magt, pedig nagyon sokan tartottk csinos nnek. Br az alkalmanknti hajnali kocogstl eltekintve nem sportolt rendszeresen, kitn alakja volt, magassghoz kpest kicsit taln vkony. Egyszer egy modellgynksg megprblta szerzdtetni, de srtdtten mondott nemet. Sokkal klnbnek rezte magt annl, minthogy szpsgbl ljen meg, ami szerinte radsul nem is ltezett. Mly meggyzds nlkl pedig aligha vgezhetett volna hasonl munkt.
Br sokan bizonyra kinevetnk rte, az elktelezettsge egszen ms termszet volt. Az orszg egyik legjobb, s ppen ezrt a leghresebb idegszanatriumban dolgozott, mint poln, de a ddelgetett lma az volt, hogy egyszer hres professzor lesz, s rengeteg embert ment majd meg.
Amikor megkapta az llst a neves intzmnyben, radsul rbukkant erre a kicsi, de mgis kellemes laksra, ami radsul a munkahelye kzelben van, csaknem kibjt a brbl rmben. gy rezte, nagy s fontos lpseket tett a cljai elrse rdekben. Bszke volt magra, hogy mindezt egyedl rte el, s mg az sem szegte kedvt, hogy brmit tett is, anyjnak sohasem tudott megfelelni. Mira otthont undorodva csak bds kis egrlyuknak nevezte, a szanatriumot pedig elmebeteg tmeggyilkosok nyaraljnak. El sem tudta kpzelni, mi lehet az, amit a lnya munka rgyn ott mvel.
Azt vrta tle, hogy gazdag frjet fog magnak, s boldogan li a milliomosok des, semmittev lett. Keservesen csaldnia kellett, de arrl fogalma sem volt, hogy a lnya legalbb akkort csaldott benne. Remlte, az anyja azrt tbbre tartja ennl, megbzik benne, s egyszer valamikor a nem is olyan tvoli jvben taln mg bszke is lesz r. Keserves rzs volt beltnia, hogy ez sohasem fog megtrtnni, s most mr csak arra vgyott, hogy legalbb prblja meg elfogadni olyannak, amilyen. Persze igyekezett elfojtani ezt az rzst magban, hiszen a sors kivteles kzdszelleme mellett jkora adag bszkesggel is megldotta. Mivel ennyire klnbztek egymstl, Mira nha nem is rtette, hogy lehet az, hogy egy anyagbl gyrtk ket.
Rettegett attl a pillanattl, amikor Catherine megtudja, mekkora csaldst okozott neki a munkahelye. Nem bzott abban, hogy megrten, mirt.
benne mindig is nagy fogkonysg rejlett msok problmja, fjdalma irnt, nem egyszer gy lte meg ket, mint a sajtjait, s valsgos, fizikai szenvedst okoztak szmra. Ezrt is akart mindenron poln, majd ksbb orvos lenni. gy rezte, gy lehet leginkbb msok hasznra.
A szanatrium az els naptl kezdve kiksztette. Most szembeslt elszr azzal a tnnyel, hogy sem tud, s nem is lehet kpes mindenkit megmenteni. Ez a fjdalmas tapasztalat lomslyknt nehezedett a lelkre, kollgi rdektelensge pedig azonnal a kedvt szegte.
Egyetlen remnye az id maradt, abban bzott, ksbb majd ms lesz minden, s is lehiggad egy kicsit. Megtanulja, mit kell tennie, hogyan viszonyuljon helyesen msokhoz. Azta azonban mr eltelt egy v, s semmi sem lett jobb vagy knnyebb. St!
Minden csak rosszabb lett. Ahelyett, hogy megvltotta volna a vilgot, ahogy kezdetben kpzelte vagy legalbb egy kicsit is vltoztatott volna rajta, gy tnt, a vilg kezdi bekebelezni, s a sajt kpre formlni t. Nap mint nap egyetlen mosoly vagy pkzlb gondolat nlkl tette a dolgt, s csak otthon, amikor a fradtsg amgy is legyrte mr, akkor tprengett el rajta, milyen ktsgbeesett helyzet emberek veszik krl egsz nap, akiknek sokszor tbbet jelentene az orvossgnl az kedves mosolya vagy gyengd rintse.
Ugyanakkor is egyre magnyosabb lett. Nem volt kedve eljrni otthonrl, s gyakran azt vette szre magn, hogy akkor sem mosolyog, amikor nincs a betegek kzelben. Amikor befejezte a munkjt, hazarohant, s tbbnyire mshoz sem volt ereje, minthogy a fejre hzza a takarjt, s aludjon. Mgsem rezte magt soha kipihentnek. Egyre jobban vgyott valaki utn, akinek elmeslheti a gondjait, aki vele rl, s aki vele egytt sr, ha szksges. De mindenekeltt , aki tleli, s a flbe sgja: szereti s vele marad mindig.
Nem csoda ht, ha lmaiban megjelenik egy idealizlt vilg a tkletes szpsgrl s jsgrl, ahol minden ppen olyan, amilyennek a valsgban szeretn ltni.
Valsg… ez a sz egszen ms rtelmet nyert, amita depresszis, zavart, meghasonlott emberek vettk krl, s egyre gyakrabban fordult el, hogy egyikk- msikuk tneteit vlte magn felfedezni, s elkezdett a sajt p eszrt rettegni. J nhnyszor ltta mr, milyen vkony a fal a jzansg s az rltsg kztt, s pp elgszer ltta leomlani. Alig vrta mr a napot, amikor a kemny munkval annyi pnzt gyjthet ssze, hogy fiskolra mehet, s amellett taln elegend lesz valami nyugalmasabb munka is. Vagy legalbb egy msik lls egy msik krhzban. Most mr ennyivel is berte volna. Alig vrta, hogy htat fordthasson annak a nyomaszt helynek.
Gondolatban megszidta s egy kicsit el is szgyellte magt. Azrt voltak a betegek kztt, akik nagyon a szvhez nttek. Egyikk klnsen… ha belegondolt, hogy t is ott kell hagynia, belesajdult a szive.
Benjamin Frankland hetvenhrom esztends volt, tizenegy ve lakja az intzetnek. Az a fajta regr,akit htattal hallgat a tudsra s kedvessgre egyarnt szomjaz ember, mert a szemeibl vgtelen szeretet, a szavaibl pedig blcsessg rad. Magas s vkony, mint egy aszkta, hfehr haja mg mindig ds, htra kell fslnie, hogy ne lgjon a szembe, s hogy ne takarja el tengerzld, rkk kvncsi, mlyrehat pillantst. Sokszor hosszasan beszlgettek egymssal jszaknknt, amikor Mirnak kevesebb dolga volt, de gyakran olyankor is, amikor rgen haza kellet volna mennie mr. Ilyenkor Ben hossz ujjai Mira kezre kulcsoldtak, s csak beszlt s beszlt, vgerhetetlenl s elunhatatlanul. Mira mindig szivesen emlkezett vissza ezekre a beszlgetsekre, s br hitte is meg nem is, amiket a frfi ilyenkor mondott, lgyan zeng baritonja mindig megnyugtatta.
Benjamin Frankland nem volt beteg, a sz htkznapi rtelmben, veszlyes is csak annyira, amennyire az lmai elhatalmasodtak rajta. Egyttlteik sorn gyakran kalauzolta el Mirt egy msik vilgba, olyan aprlkossggal trva el minden rszlett, hogy azokban a percekben Mira tkletesen biztos volt benne, a frfi ott lte le lete nagy rszt.
Amikor Mira lehunyta a szemt, ltta maga eltt a hzakat, utckat, tereket, a vgerhetetlen ligeteket, s a csodlatos fvrost, amelynek nincs neve, mert nincs szksg r, laki a szvkben mind msknt nevezik, s amely olyan ragyog hely, amelyhez foghatt emberi szem mg sohasem lthatott.
Ben meslt az ott lkrl, akik ppen gy nznek ki, mint az emberek, csak az istenk msnak teremtette ket: nincs a szvkben irigysg, sohasem fltkenyek, s nem rlnek trsaik bnatnak, bajnak.
Mira rendszerint htattal s vgyakozssal hallgatta.
Mikzben ezt vgiggondolta, felltztt, bezrta a laksa ajtajt, s elindult dolgozni. Bgyadt visszaemlkezsnek durva, kvetelz hang vetett vget: egy aut krtje. A lny alig hitt a szemnek. Az ttesten llt, lbaitl alig hsz centimterre egy fekete BMV lkhrtja ragyogott. Mg reszket lbakkal visszabotladozott a jrdra, jra felharsant az les, trelmetlen hang. Mivel az ablakok fel voltak hzva, szerencsre nem halott semmit, de nagyon is el tudta kpzelni, milyen jelzkkel illetheti t most a sofr. Mira nekitmaszkodott egy lmpaoszlopnak, arcn s a htn jghideg verejtk ttt ki.
„Uram Isten!”- gondolta .- „ Hiszen ppen ez trtnt Bennel is!”
Ezrt kerlt a szanatriumba. Kptelen volt magra vigyzni. Folyton kistlt az ttesten szguld autk kz, st, egyszer egy tzemeletes hz tetejn kapta el valaki, csak egy hajszl vlasztotta el attl, hogy lezuhanjon. Mirnak ez mr tl sok volt. Letelepedett egy kzeli kvhz teraszn, s egy mregers fekete mell krt egy doboz cigarettt is. Abban a pillanatban mg az sem rdekelte, ha elksik egy kicsit.
|